Strój pasterski - kapelusz (kłobuk, klobucek)

Kategoria: Kultúra

Różnice w zdobieniu ronda:
Górale Żywieccy i Babiogórscy – kapelusz obwiedziony czerwonym sznurkiem
Górale Spiscy - czarny kapelusz (w odmianie trybskiej), podczas wesela był ozdabiany przez pana młodego i drużbów piórkiem, czyli kulistym bukietem z piór. Mieszkańcy Kacwina nosili kapelusze z szerokimi podwiniętymi do góry rondami.
Górale Podhalańscy – kapelusz ozdobiony czerwoną tasiemką, do której poprzyszywane są kostki, czyli owalne muszelki kauri znad Adriatyku, lub oszlifowanych kości zwierzęcych. Zdarzały się kapelusze zdobione  cenckami (metalowymi ćwiekami) Ozdobą kapelusza jest pióro, ale noszą go tylko kawalerowie, gdyż jest to symbol ślebody, czyli wolności.
Górale Sądeccy - kapelusz z główką otoczoną mosiężnym łańcuszkiem lub zielonym sznurkiem. W użyciu były też kapelusze typu podhalańskiego.
Górale Pienińscy - kapelusz o niewielkim rondzie zdobiony tzw. rakiem (skórzaną taśmą wyciętą w ząbki i nabijaną mosiądzem)
Górale Nadpopradzcy - czarny kapelusz, a w zimie czarna czapka z kutasikami na wierzchu. Kapelusz należy do tych elementów stroju, który pomimo upływu czasu pozostał niezmienny.

Kapelusz jest chętnie noszony przez górali, którzy sami dbają oto by był odpowiadał tradycji regionu z którego pochodzą.


Dane kontaktowe

Lokalizacja

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020