Jest to jeden z największych tego typu muzeów na wolnym powietrzu na Słowacji. Stała ekspozycja na wolnym powietrzu przedstawia m.in. zabytkowe domy z gmin Harvelka i Riečnica, które zostały zalane w wyniku spiętrzenia wody w dolinie Bystrzyczki, w celu utworzenia sztucznego zbiornika dla wody pitnej. Ekspozycje otwarto dla zwiedzających w 1981r. Zlokalizowane tutaj 34 obiekty obrazują autentyczne wnętrza i zgromadzone w nich artefakty Kysuckiej zabudowy z II poł. XIX w.
Folwark Sulawów
Obiekt służył jako sezonowe mieszkanie dla pasterzy. Budynek składał się z izby, gumna i chlewa. Był to wybudowany na podmurówce z kamienia. Przestrzeń mieszkalną podpiwniczono łukowym sklepieniem. Folwark wzniesiono z drewnianych bali uszczelnionych mchem, a w części gospodarczej odeskowano. Dwuspadowy dach pokryto gontem, a ściany szczytowe odeskowane pionowo. Folwark to forma zagrody sezonowej, z której ewoluowały stałe siedziby.
Wnętrze folwarkuZrębowy dom z 1834r.
Jest obiektem kurlawym co warunkowało uchodzenie dymu przez poddasze. Spadzisty, dwupołaciowy dachy z daszkiem przyzbowym pokryto gontem. Trójizbowy obiekt, którego ściany wykończono w narożach na zamek prosty. W sylwecie chałupy przykuwa uwagę zdobniczy detal, który jest wykończeniem ściany szczytowej półkolem-kopalnią, której dno wypełniono rozetą.
Widok na zdobienia ściany szczytowej oraz charakterystycznej kopalni.