Szlak Kultury Wołoskiej -

Wyroby z owczej wełny

Kategoria: Rzemiosło i rękodzieło

Owce na wełnę strzyże się zazwyczaj dwa razy w roku – latem i zimą. Owcza wełna wykorzystywana jest na wiele sposobów. Małopolskie gospodynie wykonują z niej przede wszystkim skarpety i swetry. Robią je one ręcznie na drutach, stosując przędzę w naturalnych odcieniach: biała, szara, brązowa, czarną. Mogą być swetry gładkie, utrzymane w całości w jednym splocie, ale mogą być również z wzorami. Bywa że są jednobarwne ale mogą mieć różne wzory geometryczne np. gwiazdki, parzenice, itp. 

Owcza wełna stała się również ciekawym tworzywem dla etnodizajnerów i artystów, którzy z wełnianych włókien oraz z filcu wykonują ciekawe przedmioty. Z filcu wykonywane są mim. elementy biżuterii (naszyjniki, korale i kolczyki, bransoletki) oraz torby utrzymane w odcieniach szarości z różnorodnymi aplikacjami. 

Prekursorką w tworzeniu toreb była w Małopolsce artystka Natalia Klęsk, która w 2010 r. zadebiutowała podczas Festiwalu Etnodizajnu w Krakowie. Zaprojektowane przez nią torebki filcowe szybko podbiły serca pań, znajdując wielu naśladowców. Współcześnie można kupić je na ternie całej Małopolski.

Dane kontaktowe

Lokalizacja

Galeria

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020