Aktualności

Ogólne

Cykl wydarzeń w dla dzieci i dorosłych w gminie Dukla

W dniach 6-8 września w Dukli odbyły się warsztaty kulinarne prezentujące tradycyjną kuchnię regionalną pogranicza. Uczestnicy warsztatów uczyli się gotować dania kuchni łemkowskiej, kuchni polskiej oraz słowackiej.  

Zostały zaprezentowane m.in. dania tj.: pietruscanka, mastywo, proziaki, pierogi razowe, pierogi z kaszą gryczaną, gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem, kapuśniak na szpyrce, , schabowe na winie, kapusta gotowana po dukielsku, mazidło chyrowskie, gulasz po słowacku z knedliczkami, bigos, sernik świąteczny i placek malinowa chmurka. Celem warsztatów kulinarnych było nabycie lub poszerzenie wiedzy oraz umiejętności praktycznych m.in. w zakresie przygotowania i podania tradycyjnych potraw regionalnych, przygotowanych z lokalnych produktów charakterystycznych dla regionu nawiązujących do idei projektu. W warsztatach kulinarnych wzięło udział 15 uczestników.

W dniach 7,8 i 14 września odbyły się warsztaty z rękodzieła przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Prezentowały technikę wyplatania wikliny, decoupage oraz krepinę. Ponadto dzieci i młodzież wysłuchali prelekcji o Wołochach, którzy uważani są za Ojców Europy oraz został im przedstawiony Szlak Kultury Wołoskiej. Odbyła się również wizyta w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, jej uczestnicy dowiedzieli się o historii Łemków, o ich kulturze i tradycjach, które wiele lat temu na tym terenie były bardzo bogate. Dzisiaj pozostały już tylko nieliczne ślady łemkowszczyzny. W warsztatach z rękodzieła oraz w wycieczce wzięło udział 20 uczestników.

Wydarzenia zostały zorganizowane w ramach Inicjatywy Oddolnej w związku z realizacją projektu „Szlak Kultury Wołoskiej” realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 


Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020