Aktualności

Ogólne

Cykl wydarzeń w Zgłobniu

W ramach projektu „Szlak Kultury Wołoskiej” zrealizowano cykl wydarzeń dla dzieci i dorosłych w Zgłobniu. Inicjatywę rozpoczęła prezentacja poświęcona kulturze wołoskiej. W dniach 12.09, 13.09, 3.10 i 4.10 uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych, gdzie mieli okazje wytwarzać z gliny wołoskie naczynia. W dniach 21.09 i 24.09 odbyły się warsztaty filcowania wełny.

W dniu 4 października uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w wycieczce zorganizowanej do zagrody owczej. Poznali tam specyfikę hodowli i posłuchali prelekcji pana gospodarza. Po wizycie w zagrodzie uczniowie uczyli się piosenki wołoskiej.

Od 1-10.10 zorganizowany był konkurs plastyczny „Wioska wołoska okiem dziecka”, w którym uczniowie klas IV-VIII wykonywali postacie pasterza, kniazia, rycerza, duchownego i rzemieślnika.

Największą atrakcją była budowa „mini osady” wołoskiej pod czujnym okiem pana Bogdana Kaczora- specjalisty od survivalu (08.10.2018). Konstruktorzy na własnej skórze przekonali się, czym była praca fizyczna ludów pasterskich. Po tak ciężkich zadaniach przyszła pora na  rozrywkę i posiłek. We wtorek 9 października w parku przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu odbyło się uroczyste podsumowanie. W ramach inicjatywy dzieci, nauczyciele i zaproszeni goście mieli okazję poznać tradycję, obyczaje, budownictwo i sztukę kulinarną Wołochów. Pan Dyrektor Bartłomiej Wisz rozdał laureatom konkursu „Wioska wołoska okiem dziecka” dyplomy i nagrody. Potem wspólnie zgromadzeni przy palenisku nauczyciele, uczniowie i goście degustowali wołoskie potrawy, śpiewali piosenki oraz cieszyli się urokami pięknej polskiej jesieni.


Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020