Aktualności

Ogólne

Posiady Wołoskie

Uczestnikami spotkania było Stowarzyszenie Kulturalne Zespołu Pieśni i Tańca Młode Juhasy, Zespół Fľajšovanček z Oravskej Lesnej (Słowacja), rodzinna kapela Chudobovcov (Słowacja), dziecięca kapela Ujsolanka, oraz zespól Selesz.  O dobrą atmosferę zadbali nasi goście zarówno po stronie występujących artystów jak i widzów oraz górale – pasterze z Podhala, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Posiady rozpoczęły się od słów wprowadzających publiczność w świat kultury pasterskiej Karpat i projektu Szlak Kultury Wołoskiej. 

Jak sama nazwa imprezy wskazuje, posiady przebiegały w bardzo luźnej atmosferze, bez rygorystycznej kolejności występów. Na przemian prezentowały się zespoły, kapele, występy solowe, pokazy rzemiosła bacowskiego a przy stolach wśród gawęd nasi goście posilali się kuchnią regionalną.

Uroku spotkania dodawały piękne widoki, dymy ognisk, aromat gulaszu unoszącego się z kotła i jak to w górach bywa: zmienna pogoda, która a to na przemian zalewała nas słońcem a to orzeźwiała deszczem.

Od strony muzycznej dbały o nas Młode Juhasy z Ujsoł, zaproszone zespoły naszych przyjaciół ze Słowacji. Pomiędzy występami muzykantów odbył się pokaz klagania mleka i wyrobu świeżego sera bundzu. Kilka słów na temat wyrobu sera i bacowania usłyszeliśmy od naszego bacy Tadeusza Szczechowicza, który wraz ze swym synem wypasa owce w Soblówce.

Uczestnicy mimo zmiennej aury bawili się do późnego wieczora a przy zakończeniu można było usłyszeć, ze z niecierpliwością oczekują na kolejne posiady wołoskie.

 

 

Soblówka

Stowarzyszenie Kulturalne Zespołu Pieśni i Tańca Młode Juhasy - Czesław Kobielus

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020