Aktualności

Ogólne

Warsztaty technik związanych z przerobem wełny

W dniu 15.07.2017r. w Koniakowie w Beskidzie Śląskim, w sąsiedztwie tradycyjnej bacówki pasterskiej, zostały zorganizowane warsztaty obróbki wełny.  W Centrum Pasterskim, które jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych odbyły się całodzienne zajęcia realizowane przez twórców ludowych.

Warsztaty technik związanych z przerobem wełny owczej miały charakter edukacyjny  - uczestnicy mieli możliwość kontaktu z  żywymi owcami rasy POG, wypasanej w Beskidach, a w trakcie pokazu poznali drogę „od runa owczego do motka”. Przygotowywano runo owcze do czyszczenia, a następnie po ręcznym czichraniu, rozczesano runo na tradycyjnych drewnianych krymplach. Tak przygotowaną czesankę wełnianą do nauki technik przędzenia – na wrzecionach i kołowrotkach. Na zwijakach i motowidłach uczono technik tworzenia motków, które następnie zostały wykorzystane m.in. do warsztatów robótek ręcznych na palcach i dłoniach, do nauki szydełkowania i robótek na drutach.

Przeprowadzono również warsztaty filcowania na sucho. Uczestnicy zajęć nie tylko nauczyli się różnych technik obróbki wełny, ale również mieli możliwość poznania autentycznych tradycji pasterskich w miejscu, gdzie prowadzony jest kulturowy wypas owiec w systemie gospodarki sałaszniczej, a pozyskiwanie i obróbka wełny jest nadal częścią codziennej pracy pasterzy i ich rodzin.

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020