Aktualności

Ogólne

Redyk Karpacki na bieszczadzkich pastwiskach

W sobotę, 27 kwietnia br. o godz. 12.30 w Zajazd Pod Caryńską w Ustrzykach Górnych i jego najbliższej okolicy rozpocznie się „Redyk Karpacki - Na pasterskim szlaku”.

Redyk w kulturze pasterskiej był postrzegany jako największe święto wsi. Wyprowadzenie owiec było poprzedzone przez zabiegi o charakterze magicznym, które miały je uchronić przed złym losem i przed zaczarowaniem. W tym celu rozpalano ogniska i przeprowadzano owce przez ogień. W dalszej kolejności prowadzono owce wokół małej jodełki lub świerka wbitego w ziemię - tzw. mojka. Tak też będzie wyglądał tradycyjny spęd owiec w Ustrzykach Górnych w ostatni weekend kwietnia, połączony z warsztatami, koncertami i degustacją lokalnych serów. 

O godz. 12.30 będzie można wziąć udział w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Ustrzykach Górnych. Następnie o godz. 14.00 rozpocznie się tradycyjne mieszanie owiec. Towarzyszyć im będą m.in. pokazy łucznictwa tradycyjnego w wykonaniu Łuczników z Sanoka, prezentacje instrumentów pasterskich zorganizowane przez Józka Sowę, z kolei przędzenia wełny owczej zademonstruje Vasylina Romanchych. Równolegle odbywać się będzie kiermasz produktów lokalnych i degustacja serów oraz warsztaty zielarskie i muzyczne (Wszystko Gra - Redykowa Kapela Bogdan Bracha). Kiermasz rękodzielników i artystów tworzyć będą m.in. wyroby z wikliny Tadeusza Międlara, malowane gonty Doroty Zielińskiej, w drewnie strugane Waldemara Kija i wystawa cerkwi malowanych Lubomira Voytiva. Koncertujące zespoły folkowe to Carpathia, Oreada, Werchowyńcy, Trąbici, Kapela z Przypadku, a o godz. 19.30 wystąpi gwiazda wieczoru - Orkiestra św. Mikołaja.

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020