Aktualności

Ogólne

Warsztaty kulinarne w Centrum Pasterskim w Koniakowie

W dniu 26 sierpnia 2017r. odbyły się w Centrum Pasterskim w Koniakowie warsztaty kulinarne pn. „Bryndza - ser karpacki” w ramach projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”.

Do realizacji warsztatów zaproszono baców ze wszystkich krajów karpackich, tak by pokazać uczestnikom sposób wyrabiania bryndzy – sera który jest wspólnym dziedzictwem kulinarnym ludzi zamieszkujących Karpaty. Uczestnicy warsztatów w trakcie pokazów i prelekcji poznali jak powstaje ukraińska bryndza z Huculszczyzny, rumuńska urda oraz bryndza w korze świerkowej, słowacka i czeska bryndza, jak również bryndza podhalańska, żywiecka i wędzona.


Omówiono proces dojrzewania sera i jego dalszej przeróbki, zaprezentowane zostały drewniane sprzęty pasterskie, pokazano do czego służą i jak z nich korzystać. W trakcie warsztatów kulinarnych skupiono uwagę na potrawach z bryndzy owczej, uczestnicy przygotowywali również tradycyjne dania kuchni pasterskiej bazowanej na baraninie i jagnięcinie. Przygotowano również potrawy mięsne – pieczona faszerowana jagnięcina oraz kwaśnica na baraninie. Zaproszono turystów i gości odwiedzających w tym dniu Centrum Pasterskie w Koniakowie do degustacji wszystkich przyrządzonych dań

Współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020